Czym różnią się drzwi przylgowe od bezprzylgowych?
Niektóre terminy związane z elementami wyposażenia domu czy mieszkania brzmią dla laików niezwykle tajemniczo – szczególnie, że poznajemy je zazwyczaj dopiero wtedy, gdy przychodzi nam podejmować decyzje dotyczące aranżacji własnych czterech kątów. W przypadku drzwi takich magicznych haseł jest co najmniej kilka… Wybierając skrzydła do nowego mieszkania, przyjdzie Ci zdecydować: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?
Te pierwsze, jak może ktoś Ci podpowiedział, są bardziej klasyczne, co nie zmienia faktu, że i drzwi bezprzylgowe na dobre zagościły już w wielu domach. Skrzydła o takim profilu krawędzi cieszą się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi i chciałbyś wreszcie zrozumieć, na czym polega różnica między nimi, ten artykuł został stworzony właśnie z myślą o Tobie.
Drzwi bezprzylgowe
Tak naprawdę sprawa jest bardzo prosta i daje się zauważyć gołym okiem, gdy wie się, na co zwrócić uwagę. W drzwiach bezprzylgowych zawiasy są chowane, nie widać ich po zamknięciu, dzięki czemu ich krawędź jest zupełnie gładka. Takie rozwiązanie pozwala na idealne połączenie się drzwi z ościeżnicą i sprawia, że skrzydło wygląda, jakby miało znacznie masywniejszą krawędź.
Warto też dodać, że taki układ jednopłaszczyznowy powiększa optycznie wolną przestrzeń podłogi. Do jakich wnętrz najbardziej pasują drzwi bezprzylgowe? Sprawdzają się przede wszystkim w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych – dlatego ich popularność ciągle rośnie. Takie stylizacje są dziś bowiem na topie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższym czasie zmienić.
Drzwi przylgowe
W przeciwieństwie do drzwi bezprzylgowych te z przylgą wyróżniają się charakterystycznym wykończeniem krawędzi skrzydła z wcięciem, które zachodzi na ościeżnicę. To bardzo popularny, klasyczny model właśnie ze względu na przylgę, która ukrywa zamek. Do niedawna zresztą zdecydowaną większość dostępnych na rynku drzwi można było zaliczyć do przylgowych. Zarówno w przypadku drzwi z przylgą jak i bez w PORTA DRZWI istnieje możliwość regulacji zawiasów. Skrzydła przylgowe prezentują doskonale w domach urządzonych w klasycznym, tradycyjnym stylu. Ze względu na swoje wyraźnie zaznaczone krawędzie drzwi sprawiają wrażenie lżejszych.
Charakterystyczne cięcie czy prosta krawędź?
Kiedy urządzasz swoje cztery kąty, zależy Ci na tym, aby wszystko było ze sobą dobrze skomponowane, a detale tylko podkreślały całość. Wybierając drzwi do różnych pomieszczeń, zwracasz więc uwagę nie tylko na ich estetykę, ale i na funkcjonalność. Zastosowanie skrzydeł bezprzylgowych sprawia, że konstrukcja spaja się we wspólną płaszczyznę skrzydła i ościeżnicy. Efektem jest „chowanie się” drzwi w futrynę od strony pokoju, na który się otwierają.
Ten rodzaj drzwi wymaga specjalnej ościeżnicy. Jest regulowana i zaopatrzona w zawiasy 3D. Dzięki wzmocnionym kieszeniom na zawiasy takie skrzydła są też bardzo trwałe. Jeśli lubisz proste formy, gładkie powierzchnie, wnętrza utrzymane w stylu minimalistycznym – taki model z pewnością przypadnie Ci do gustu. Nowoczesnego, eleganckiego sznytu dodadzą takim drzwiom szerokie listwy futryny.
Z drugiej strony drzwi przylgowe wciąż cieszą się dużą popularnością. Głównym zaletami takiego modelu okazują się z pewnością prosta konstrukcja, mniej wymagająca technika montażu drzwi czy bardzo łatwy sposób regulacji zawiasów. Drzwi z przylgą posiadają charakterystyczne załamania i kanty, które tylko podkreślają ich piękne wykończenie.
Za doskonały przykład może tu posłużyć kolekcja PORTA ROYAL PREMIUM – znajdziesz w niej drzwi pełne, obłożone tłoczoną płytą HDF. To wzór bardzo tradycyjny i elegancki. Drzwi przylgowe najbardziej pasują do takich właśnie pomieszczeń – klasycznych czy stylizowanych na retro.